VADBENA KOLIČINA
Program vadbe poteka petkrat tedensko po 90 minut.
CILJ PROGRAMA
Intenzivnejše urjenje na drugi stopnji omogoča, da dobi program značaj osebnostnega zorenja. Napor, predvsem pa razvoj odnosa do napora, igra v tem primeru pomembno vlogo. Teniško igrišče predstavlja sredstvo ne pa končni cilj. Gre za učenje za življenje, kjer so spoznanja in samospoznavanje na prvem mestu.
Program je naravnan celostno (holistično) in usmerjen v usklajen razvoj na telesnem, duševnem in spoznavnem (zavestnem) področju.
Pridobljena znanja in veščine omogočajo predvsem razvoj osebnostnih kompetenc. Učinkovitost v življenju ni zgolj končni rezultat. Je veliko več.
Program omogoča razvoj ustreznega načina čustvovanja, razmišljanja ter ozaveščenega doživljanja, vrednotenja in iskanja smisla.
Osebnostni razvoj ima na tem mestu prednost pred količinami.
IZ VSEBINE PROGRAMA
Urjenje psihomotoričnih sposobnosti, tehnike in športne taktike samo po sebi še ne zagotavlja razvoja zdrave osebnosti. Ozka in storilnostno naravnana vadba še ne nudi ustreznih pogojev za razvoj ustvarjalnosti.
Prizadevamo si, da je pristop celosten, ko hkrati omogoča razvoj telesnih, duševnih in zavestnih lastnosti športnika. Zato sem se odločil za izobraževanje in sodelovanje, ki ponuja raziskovalno razvojno in izobraževalno dejavnost (www.sola-osebnosti.si) in omogoča celostni pristop k našim mladim športnikom, ki so v okviru športnega delovanja vključeni tudi v urjenje kompetenc (zmožnosti), pomembnih za osebnostni razvoj.
Preko doživljajskih delavnic pomagamo mladim športnikom uriti temeljne kompetence, ki opredeljujejo zdravo osebnost.
Spretno telo, razum in sodobna športna oprema športniku ne zagotavljajo celostnega razvoja, saj so zanj potrebne osebne izkušnje. Glede na trenutno naravnanost človeških družb in žal tudi mnogih športno trenažnih procesov, je pri odločitvah še vedno premalo pameti in vedno manj modrosti. Človek ima izjemne možnosti za celostni razvoj, kar je veliko več kot razvoj samo na tehnološkem področju, v telesnih zmogljivostih ali razumu.
Po zgledu skandinavskih in ameriških izkušenj je Šola osebnosti s sodelavci v Sloveniji med leti 2007 do 2011 izpeljala štiriletni pilotski projekt oblikovanja osebnosti otrok in mladostnikov, ki se je izkazal za uspešnega. Projekt je opisan v knjigi avtorja V. Ščuka: »Država v megli« (Šola osebnosti, 2012), pridobljene izkušnje pa uporabljamo kot dodatek k športnem urjenju z namenom, da pridobi šport s tem pravo vrednost in smisel.
Z doživljajsko pedagogiko spodbujamo razvoj osebnosti pri mladih športnikih po gestaltnih načelih: ozaveščeno urjenje gibalnih sposobnosti, čutnih zaznav, čustvene odzivnosti, miselnih spretnosti ter celostnega samozavedanja (Self, sebstvo, das Selbst). Urjenje vključuje spodbujanje občutka lastne vrednosti, odgovornosti, dobronamernosti, poštenosti in strpnosti do drugačnosti drugih, kar je ključno za oblikovanje osebnosti. Te veščine lahko razvija športnik od otroštva do zrele dobe ob ustreznem sodelovanju socialnega okolja.
Človekovo osebnost označuje preplet treh razsežnosti: telesne, duševne in spoznavne (zavestne).
TELESNO kot materialno, biološko jedro, v katerem se poraja življenje, ki ga pri ljudeh poganjajo motivi in strasti (nagoni).
DUŠEVNO kot energetska nadgradnja, ki jo omogoča čustvovanje in mišljenje. Čustva in razum napravijo telo zavestno in mu s tem dajejo povsem nove možnosti. Omogočajo nam, da zavestno doživljamo tudi nezavedno in vse, kar smo izrinili v podzavest.
SPOZNAVNO človeku omogoča zavedanje sebe (avtorefleksivnost), doživljanje in vrednotenje sebe ter dogajanj okoli sebe, da bi v njih prepoznal smisel lastne vključenosti.
